Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi | 35 SKİN ART TATTOO

Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi

  • Anasayfa
  • Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi
Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi

Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi

derin anlamlı dövmeler-gül dövmesi anlam- dövmeler ve anlamları-yılan dövmesi anlamı-yalnızlık dövmesi-papatya dövmesi anlamı-anlamlı dövmeler-at dövmesi anlamı-anlamlı minimal dövmeler-koi balığı dövmesi anlamı-sembolik dövmeler ve anlamları-güneş dövmesi anlamı-minimal dövmeler ve anlamları-martı dövmesi anlamı- dövmeler ve anlamları-geyik dövmesi anlamı-dövmeler ve anlamları-gül dövmesi anlam- dövmelerin anlamları-kuş dövmesi anlamı-semboller ve anlamları dövme-aslan dövmesi anlamı-mitolojik dövmeler ve anlamları-kırlangıç dövmesi anlamı-mistik semboller ve anlamları-kelebek dövmesi anlamı-tılsım sembolleri dövmeler ve anlamları-melek dövmesi anlamı-ezoterik semboller ve anlamları-baykuş dövmesi anlamı-bilinçaltı sembolleri ve anlamları-yılan dövmesi anlamı-derin anlamlı dövmeler-yılan dövmesi anlamı- dövmelerin anlamları-kuş dövmesi anlamı-semboller ve anlamları dövme-aslan dövmesi anlamı-mitolojik dövmeler ve anlamları-kırlangıç dövmesi anlamı-mistik semboller ve anlamları-kelebek dövmesi anlamı-tılsım sembolleri dövmeler ve anlamları-melek dövmesi anlamı-ezoterik semboller ve anlamları-baykuş dövmesi anlamı-bilinçaltı sembolleri ve anlamları

Dövmede Anka Kuşu (Phoenix) Simgesi

Mitolojik bir figür olan anka kuşunu hemen hemen hepimiz hikayelerden, masallardan, filmlerden ve bilgisayar oyunlarından biliyoruz. Phoenix yani anka kuşu yunancada palmiye ağacı anlamına gelmektedir.

Anka’nın 500 yıl yaşadığı söylenir. Yaşlandığı zaman ise hoş kokulu çalı çırpılarla kendine bir yuva yapıp, içine girip, kendini ateşe verdiği, 3 gün sonra küllerinden yerinden doğduğu söylenir. Mısırdaki bir destana göre mumyalanmış küllerini, Güneşin Şehri Heliopolise taşırmış. Mısır anka kuşunun tatlı tatlı şakıdığı, kızıl, mor ve altın rengi tüyleriyle göz kamaştırdığı söylenir.

Anka kuşunun hikayeleri eski Arabistan, Yunan, Roma ve uzak doğu mitolojilerinde yeralır. Yunan ve mısır hikayelerinde gün sonunda ateşler içinde ölen, ve her sabah yeniden doğan güneşi temsil eder. Eski hıristiyanlar, ankanın yeniden doğma – yeniden dirilmeyi, bu dünyayı terkedip, yeni bir dünya olan ruhlar dünyasına geçişi, ölmeyi ve tekrar yükselmeyi simgelediği fikrine varmışlardır. Yaşamın, ölüm üzerinde kurduğu üstünlüğü, ölümsüzlüğü ve İsa’nın yeniden doğuşunu simgeler. 

Yahudi destanlarından birtanesinde, ankanın, Adem ve Havva ile birlikte cennetten ayrılmamış olan tek hayvan olduğu yazılır. Ömrünün uzun oluşu ise yasak elmadan uzak durması ile bağdaştırılır.

Roma devletinin madeni paralarının üzerindeki anka kuşu ise ölümsüz imparatorluğu simgeler.

Çin mitolojisine göre nezaket ve erdemi simgler anka kuşu. Ejderden sonraki en önemli simgedir. Ying ve yang ın birliktelidiğini simgeleyen bu nazik canlının motifini giysisinde sadece imparatoriçe taşıyabilirdi. Çinde simgelenen anka kuşunun tüyleri siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ve sarıydı.

Japonyada anka kuşu kılıçlara kazınmış, kimonolarda da nakışla işlenmiş olarak görünür. Japon dövmelerinde ejdere ikizi olarak resmedilmiş anka kuşu, jing ve yangı simgeleyip hem dişi hemde erkek erdemleri belirtir.

Anka ismi arapçadan gelmiştir. Türk mitolojilerinde Zümrütü Anka olarak ismi geçen bu mitolojik canlı Pers uygarlığının eski zamanlarında da adı Simurg olarak geçmektedir. Pers uygarlığından daha önceki zamanlardada çeşitli yerlerde Tuğrul olarak adının geçtiği gözlemlenir.

Fars sanatında kuş eklinde dev bir kanatlı yaratık olarak resmedilen Simurg bazen köpek başı ve aslan pençelerine sahip, bazende insan yüzüne sahip şekilde resmedilmiştir. Memeli bir kuş olduğu için yavrularını emzirdiği ve yılanlara karşı bir düşmanlığı oluğu , yaşadığı yerlerin sulak ve bereketli olduğu söylenir. Yuvasının ufkun ötesinde hayat ağacında olduğu, öylesine uzun zamandır hayatta olduğu ki bu dünyanın üç kere yıkılıp tekrar kurulduğuna şahit olduğunu, öylesine çok görüp öğrendiği için tüm zamanların bilgisine sahip olduğuna inanılır. 

Bazı kültürlerde Anka kuşunun yer ve gök ( cennet ve dünyamız) arasında birliği sağlayacağına inanılmıştır. Yaşam ağacına tünediği zaman her türlü kötülüğü yokedeceğine inanılır. Anka kanatlarını silkelediğinde, hayat ağacıınn toğumlarının düşüp dünyamıza saçıldığı, her türlü bitkinin yeryüzüne yayıldığı, her hastalığın şifasının bu bitkilerde bulunduğundan bahsedilir. Ankanın kanatlarının dokunduğu yerde hertürlü yarayı ve hastalığı iyileştirebildiği söylenir.

Türk mitolojisinde Tuğrul olarakta geçer adı. (Togrıl - Dumrul - Toğrul - Doğrul) Anlatılıştaki kızıl rengi ve doğa üstü güçleri nedeniyle Anka kuşunu akla getirir. Birçok dünya mitolojisinde adı geçen bu kuş, diğerlerinden farklı olarak Türk mitolojisinde bir ikizi olduğu belirtilir : Konrul kuşu, Toğrul kuşu ile birlikte anılır. İkiside anka kuşunun özelliklerini taşır. Toğrul kuşu yeraltına da inebilir. Atilla Han ve bağzı Oğuz boylarının bayraklarında da yer almıştır. Oğuz Kağan ilk eşini, üzerinde Toğrul kuşu olan bir ağacın kovuğunda bulmuştur. Macalar armalarında işlenmiş olan bu kuşa Turul derler. Bir efsaneye göre Toğrul Kuşu Moğolları, Konrul Kuşu ise Türkleri simgeler. İnsanları kanatları altına alıp yardım eder, ne isterse yapacağını söyler. Rivayete göre tüyleri sihirlidir. Bir kişi iki tüyünü bulupda alıp birbirine sürters zenci bir cin geleceğini ve üç dileğini yerine getireceğini söylerler. Ufuk çizgisinin ötesindeki sonsuz denizin arkasındaki Kaf dağının arkasında güneş almayan bir karanlıkta yaşadığı söylenir. 

Anka, genel olarak dövmelerde feminen karakteristiği belirtir. Görev bilinci, iyilik, kibarlık ve güvenirlik daha az bilinir anlamlarından birkaçıdır. Alevli resmediliş ise, arınma, alevlerden ve zorluklardan dönüşmeyi simgeler.

Eğer sizde anka kuşu / phoenix dövmesi yaptırmak isterseniz, sitemizin iletişim bölümünden bize telefon veya email yoluyla ulaşabilir yada stüdyomuza gelip bir kahve eşliğinde hayalinizi ve fikirlerinizi bizle paylaşabilirsiniz. Eminiz ki hayallerinizdeki dövmeyi gerçeğe dönüştürebiliriz.