Piercing Videosu


 


0 532 627 23 36

Taksit İmkanı!

 

Dövme Videosu


Konuşan Dövmeler - Bazı Dövmelerin Gizli Mesajları Bazı dövmeler resmen ve evrensel bi anlam içermekten öte kişiye ait birşeyin veya olayın kişisel ve derin bir işaretçisi olabilirler. Dövmelerin anlamları katagorilere ayrılabiliyor olsa bile, kişiler yaptırdıkları bazı dövmelerle dış dünyaya mesaj iletiyor olabilirler. Bunlardan popüler olanların bi kısmını birlikte inceleyelim:

1 - Gözyaşı damlası

Sokak çetelerin ve gangterlerin bol olduğu yakın tarihli amerikan filmlerinde sıklıkla görebileceğiniz bir simgedir. Gözün dış kenarından aşağı doğru fırlıyormuş gibi görünen gözyaşı motifi. Bazen bir yada iki tane, bazen ise ona yakın olabilirler. Ölümü ve özlemi simgelediği söylenir, ama en yaygın olarak bir çete üyesi öldürdüğü kişi başına yüzüne bir göz yaşı eklemektedir. Öldürdüğü kişilerden bir hatıra sahibi olmayı istemek bazı psikolojik polisiye filmlerinde ve dizilerinde işlenmiştir. Kimisi Dexter dizisindeki Dexter'da olduğu gibi kan örneği toplar, kimiside Son's of Anarchy dizisinde göründüğü gibi gövdesine gülen surat çizdirir. Bu örneklerden farklı olarak gözyaşı dövmesi yaptırmak hem hatıraya sahip olmak hemde dış dünyaya öldürdüğü adam sayısını göstermek ve karşısındakini tedirgin etmek için bir yöntem olarak kullanılmakta. Tabiki bu genelleme her zaman geçerli olmayabilir. Bazen de yas tutma anlamına gelmekte; Amy Winehouse'un gözyaşı dövmesi, eski kocası Blake Fielder-Civil'ın hapse girmesinin yasını tuttuğunu simgelediğini söylerler.

2 - Çapa

Geçtiğimiz yüzyıllarda donanma ve denizcilere ait olan dövmeler çok yaygındı. O dönemlerde çapa dövmesi ekvatoru geçmek, ölmüş bir denizci yoldaşının ruhunu simgelemek, umudu ve kıyıyı simgelemek ve hatta sineye çekmeyi simgelemekteydi. Günümüzde ise yaygın olarak kırılmış bir kalbi ve sineye çekmeyi kabullenmeyi simgeler.

3 - Kırlangıç 

Kırkangıç okyanus kıyısından çok uzaklarda uçan bir kuş değildir, o yüzden kırlangıcı görmek denizciler için umut ve başarı anlamına gelirdi. Bir çok varyasyonuda mevcuttur bu desenin; iki kırlangıç deseni 10.000 deniz mili mesafeyi geçmek, kırlangıç ve kalbine saplanmış bir hançer; denizde kaybedilmiş eski bir dostu simgeleyebilmekteydi. Denizcilerin kırlangıçlarla ilgili hislerini anlamak için düşünün; 1800 lerde bir denizcisiniz ve modern navigasyonla ilgili bir cihaz ve teknik yok geminizde, maceranızın kaybolmak ve geminizin batmasıyla sonlanması ihtimali var, ve hatta yolunuzu şaşırırsanız gemideki kaynakların bitip açlıktan ölme ihtimaliniz de var. Neredeyse bir senedir denizdesiniz ve birden etrafınıza bakarken bir kırlangıç görüyorsunuz yukarılarda. Nasıl bir umut ve neşe kaynağıdır farkında mısınız?

4 - Kedi

Tarih boyunca dövmeleri araştıran kişilerin rastladığı ilginç bir bilgi, eskiden kedi dövmesi taşıyan kişilerin hırsız olduğuyla ilgili küçük bir not. Kedinin sessizliği, çevikliği ve atikliğini simgeler. Birden fazla kedinin olduğu dövmelerde ise bir hırsız çetenin simgelendiği, taşıyıcınında çetenin üyesi olduğu işaret edilirmiş.5 - Gizli Kodlar.

Dövmesinde bazı anlam verilemeyen harfler ve simgeler taşıyan insanları görmüşsünüzdür. Belki sevdiklerinin baş harfleri, belkide üye oldukları bir topluluğun, çetenin isimleriydi, kesin olarak bilmek mümkün olmayabilir. Fakat bazen intrnette de görebileceğiniz AFFA harflerinin anlamını açıklayayım; Angel Forever, Forewer Angel. (Melek sonsuza kadar, sonsuza kadar melek) Bu harfler bazen yumrukta görülebilir ve Hell's Angels 'ı temsil eder. İlmik işareti ise bilinen amerikan ırkçı örgüt KKK'ye aittir. VL harfleri "vida loca" yani "benim çılgın hayatım" anlamına gelir. Ama bir desen gördüğünüzde önyargılı bi şekilde düşünmemenizi öneririz. Bir adamın yumruğunda HATE yazıyorsa, onun anlamı "mutluluk, sonsuza kadar" demektir.

6 - Paylaço Suratı

Genelde paylaço suratı (genelde korkunç bir motif olarak dövmelenir) dövmesinin anlamı "Şimdi gül, sonra ağla" dır. Yada "şimdi eğlen, sonra öde"... Çetelere yeni girmiş fakir ganster üyelerini simgeleyen birşey olduğu düşünülür. Kadın, silah, eğlence, tehlike, uyuşturucu dolu bir ortama adımını atarsın, fakat bir süre sonra namlu ile burun buruna geleceksindir...


7 - Örümcek Ağı

Dirseklere ve omuza yapıldığı zaman hapisaneye düştüğü anlamına gelir. Bazı hapisanelere göre yapılan motif değişebilmektedir. Mezar taşı üzerine yazılmış rakamlar, tuğladan yapılmış bir hapisane duvarından tuğlaların düşüşü, akrep ve yelkovanın olmadığı saat yüzeyi motifleri... 


8 - Kelebek
Kelebekler çoğu kültürde ruh olarak simgelenir. Çirkin bir tırtıldan, güzel kanatlı bir kelebeğe dönüşmek, değişime uğramayı, yeni bir hayatı kucaklamayı simgeler. Kelebek her zaman kadınsı bir dövme olmak zorunda değildir, başarılı bir dövme sanatçısı, erkek vücudunda da karizmatik ve erkeksi durabilecek bir dövme deseni çıkarabilir.


9 - Rüya kapanı (Dreamcatcher)

Eski amerikan yerlilerinin mitolojisine göre Rüya kapanları asılı olduğu mekandan kötü şeyleri geçirmez, iyi şeyleri geçirirmiş. Bir ruhani süzgeç gibi. Hırsızlar, katiller, dolandırıcılar Rüya kapanının olduğu yere girmek istemezken iyilikler, zenginlikler, güzellikler rüya kapanının olduğu yere gelmek istermiş.

Verilen örneklerden uzaklaşıp konuyu toparlamak gerekirse dövmeler sadece süs olmak için değil kişinin şahsına gizli yada yaşadığı ortama gizli işaretler ve mesajlarda içerebilmektedir. Hiç bir zaman bir dövmeyi görüp kişiyi yargılamayın. Sırtında minik, pempe bir kelebek dövmesi gördüğünüz bir adamla "hahahaaaa pempe kelebek yaptırmış, gay misin olum sen" diye alay ederseniz, adam size "o kelebeğin, küçük yaşta ölen kızını simgelediğini" söylediğinde ağlayarak özür dilemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

Hızlı Arama!
Yukarı Çık